דלג לתפריט ראשי דלג לתפריט תחתון דלג לתוכן מפת אתר

גודל טקסט

טיפולים והדרכות

התפיסה שלי כמטפלת משפחתית

התפיסה הטיפולית

התפיסה הטיפולית שלי היא תפיסה מערכתית, כלומר ההסתכלות היא רחבה ולוקחת בחשבון לא רק את מה שמתרחש בתוך האדם (תוך אישי), אלא גם את מה שמתרחש בקשריו ויחסיו עם אחרים (בין אישי).

מה בין טיפול פרטני לטיפול זוגי ומשפחתי? 

בטיפול פרטני הלקוח שלי הוא המטופל עצמו, הברית הטיפולית שנוצרת היא איתו וכמטפלת אני בלעדית שלו. אני עובדת יחד איתו על מנת להביא לשינוי בדברים שהגדיר שחשובים לו. לעומת זאת, בטיפול משפחתי הלקוח שלי הוא לא פרט אחד מסויים במערכת, אלא הזוגיות או המשפחה על הפרטים שבתוכה. כמטפלת זוגית אני מבררת יחד עם בני הזוג מהי הזוגיות המועדפת על כל אחד מהם או מה רוצים בני המשפחה שיהיה אחרת במשפחה שלהם.

הטיפול הפרטני נוטה יותר להתמקד במצוקות של הפרט והשפעותיהם במישור הרגשי, התנהגותי, מחשבתי, יחסיו עם אחרים וכו'. הטיפול הזוגי והטיפול המשפחתי מתמקדים במרחב היחסים והקשרים בין הפרטים במערכת (זוג או משפחה). יקל להבין זאת אם תדמיינו לרגע בני זוג יושבים בשיחה. כל אחד מהם הוא פרט במערכת, לכל אחד מהם העולם שלו; הצרכים, הכמיהות והרגשות המיוחדים לו וביניהם מתקיים איזה שהוא מרחב שאנחנו לא רואים אותו - זהו מרחב הקשר, היחסים. כשהם פונים לטיפול זה בד"כ כי מרגישים שמשהו השתבש ביחסים. כמובן שבמערכת ההשפעות הן הדדיות ולכן שינוי במרחב היחסים מן הסתם עשוי להשפיע על הפרט במערכת ולהיפך - שינוי בפרט עשוי להשפיע על מרחב היחסים וכל אלו נלקחים בחשבון בעבודה הטיפולית.

גישות טיפול

במהלך שנות הכשרתי התוודעתי למגוון רחב של תאוריות וגישות טיפוליות ומגוון של טכניקות טיפול הנגזרות מהן. אספתי לעצמי מתוכן "ארגז כלים". כאשר אני נפגשת עם פרט, זוג או משפחה אני שולפת מתוך ארגז הכלים את הכלים שנראים לי הכי מתאימים בהתאם לסוג הבעיה המוצגת והפונים. אני אוהבת לשלב רעיונות מגישת האימגו (IMAGO), מרגישה קרובה לגישה הנרטיבית ולרעיונות מפסיכולוגית העצמי של קוהוט. 
לאורך שנות עבודתי אני נוהגת להשתלם בתחומים שונים ומקפידה לפתח את עצמי כמטפלת וכמדריכה.